Vietoj plieno gamyklos – dirbtinis Phoenix ežeras

Vėjuotas spalio vakaras, regis, nė motais Phoenix (liet. Fenikso) ežere (Dortmundas, Vokietija) plaukiojančioms antims. Čia, kur dabar tyvuliuoja jų namais virtęs dirbtinis vandens telkinys, XXI amžiaus pradžioje aukštakrosnėse dar buvo lydomas plienas.

Vokietijos plieno pramonei ėmus telktis netoliese esančiame Duisburge, taip pat stiprėjant konkurencijai iš Rytų Europos ir Kinijos, Dortmundo gamyklą teko uždaryti.

Tuomet vienam Dortmundo savivaldybės darbuotojui kilo idėja, kaip pertvarkyti ekonomiškai bevaisę tapusią pramonės zoną; jai pritarė ir miesto gyventojai, ir valdžia. 240 mln. eurų kainavęs Phoenix ežero atsiradimas laikomas vienu ambicingiausių urbanistinės plėtros projektų Vokietijoje.

Jam įgyvendinti buvo įkurta Dortmundo savivaldybei priklausanti įmonė, kuri ėmėsi rengti detalųjį planą, planuoti teritorijos infrastruktūrą. Suformuoti žemės sklypai parduoti nekilnojamojo turto plėtotojams – privataus kapitalo įmonėms. Už sklypus savivaldybė atgavo 130 mln. eurų – 1 kv. metras kainavo 350–400 eurų.

100 hektarų teritorijoje stūksoję apleisti buvusios plieno gamyklos pastatai per dešimtmetį virto viena patraukliausių Dortmundo miesto rekreacinių zonų.

Ketvirtadalį teritorijos užima iš gruntinio vandens suformuotas Phoenix ežeras. Nors jo gylis kaip tvenkinio – 3–4 metrai, maudytis negalima. Kaip neleidžiama ir meškerioti žvejams mėgėjams. Kadangi tai dirbtinis ežeras, svarbu, kad dėl maistinių medžiagų pertekliaus nepradėtų žydėti vanduo, todėl 60 centimetrų nuo dugno stiebiasi specialūs augalai, veisiamos tam tikrų rūšių žuvys, plaukioja bestuburiai gyviai. Krantinėje nevalia ir kepsnių kepti. Phoenix įrengta nedidelė jachtų prieplauka. Tačiau švartuotis ežere ir plaukioti gali tik mažieji laiveliai bei jachtos su elektra varomais varikliais.

Aktyvaus gyvenimo būdo mėgėjus vilioja aplink ežerą nutiesti 3,2 kilometro pėsčiųjų ir dviratininkų takai.  

Tipiškas statinys šalia Phoenix atrodo taip: pirmame aukšte įsikūręs restoranas, kavinė, vaistinė ar parduotuvė, antras ir trečias aukštai skirti biurams, o ketvirtame įrengti butai. Visa tai kvartalui suteikia gyvybės.

Šalia ežero driekiasi ir gyvenamųjų namų rajonai, apstatyti individualiais ir daugiabučiais namais. Gyventi šalia Phoenix – prestižo reikalas. Tiesa, nepigus. Laisvų sklypų būstams nebėra, visi parduoti (1 kv. metras – apie 3–4 tūkst. eurų). Kad teritorija prie Phoenix ežero netaptų tam tikro turtingųjų sluoksnio kvartalu, čia nuomojami ir socialiniai būstai.

Kai Dortmundo savivaldybės darbuotojo, projekto „Phoenix See“ (liet. „Fenikso ežeras“) vadovo Lüdgerio Schürholzo klausiu, ar norėtų čia gyventi, sulaukiu atsakymo: „Ne, per daug triukšmo, nes ši vieta traukia žmones.“ Be to, jam labiau patinka ten, kur auga seni medžiai.

Kita vertus, atsisveikindamas L.Schürholzas sako automobilyje turįs sportinę aprangą ir eisiąs pabėgioti aplink ežerą besidriekiančiu taku. „Phoenix See“ projektas – aktyviam gyvenimo etapui daugiau kaip pusę milijono gyventojų turinčiame Dortmunde.

Į projektą „Phoenix See“ (liet. „Fenikso ežeras“) investuota 240 mln. eurų. Pardavus sklypus atgauta 130 mln. eurų. Iš Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės ir Europos Sąjungos fondų gauta 15 mln. eurų paramos. 60 mln. eurų uždirbta pardavus idėją bendrovei, kuri prižiūri šalia tekančią Emšerio upę. Kai stiprios liūtys pakeldavo vandens lygį, kildavo potvynių grėsmė. Todėl buvo sumanyta konstrukcija, kuri, pasruvus upei, vandenį nusiurbtų į dirbtinį Phoenix ežerą. Tačiau svarbi ne tik tiesioginė finansinė šio projekto grąža. Patrauklioje vietoje žmonės leidžia pinigus pramogaudami ar dirbdami, tad investicijų lėšos Dortmundo savivaldybei grįžta ir per mokesčių sistemą.  

160 metų gyvavusi Dortmundo plieno pramonės istorija baigėsi 2001-aisiais. Gamyklą valdžiusi bendrovė „Thyssenkrupp Stainless“ ją uždarė, o savo veiklą perkėlė į Duisburgą, kur susikoncentravo Vokietijos plieno pramonė. Gruntas gamyklos teritorijoje nebuvo užterštas, mat aukštakrosnės stovėjo atokiau, o ten tai būta taršos problemų. Ištyrus dirvožemį išgabenta net 3 mln. kub. metrų užterštos žemės.

Buvusi pramoninė 100 hektarų teritorija prikelta naujam gyvenimui – šalia dirbtinio Phoenix ežero per dešimtmetį sukurtas gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų kvartalas. Statybos čia vyksta iki šiol.  

Rūta Jasionienė, jaunųjų žurnalistų kursų mokytoja

Share this…

Recommended Articles

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial

Facebook