COVID-19 – ne klounas, iš jo juoktis nereikia!

Rašo jaunoji žurnalistė Gytė Augustinaitytė

Visi žinome, kas yra koronavirusas ar kurioje valstybėje jis atsirado, tačiau gaila, kad tikrai nedaugelis iš mūsų supranta šios situacijos rimtumą. Pradėsiu nuo savęs.

Vos tik pasirodžius pirmiesiems straipsniams apie koronavirusą, jog Kinijoje naujuoju neaiškios kilmės virusu užsikrėtė keli šimtai žmonių, juokiausi. Visai nesijaudinau, kalbėjau, kad per daug išpūstas reikalas, bet nuomonė ėmė sparčiai keistis. Vieną dieną keli šimtai, kitą – jau keli tūkstančiai. Pradėjau stebėti viruso plitimo žemėlapį, raginau prisijungti stebėti ir aplinkinius.

Ir štai, ilgai laukti nereikėjo, Europoje – pirmieji atvejai! Aktyviai diskutavome su klasiokais, pykomės, nes vieni sakė, kad čia tik paprastas gripas ir daugiau nieko, kiti teigė priešingai. Virusas, pakrikštytas COVID-19 vardu, pradėjo negailestingai talžyti šiaurės Italijos gyventojus, vėliau – Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos. Deja, virusas taip greitai plito ne tik Europoje, bet ir Šiaurės bei Pietų Amerikoje, Afrikoje, Australijoje.

Lietuvą virusas pasiekė vasario 28 dieną. Atsitiktinai nutiko taip, kad tą dieną, 03:00 valandą ryto, pabudau lyg kažką negero nujausdama. Įsijungiau telefoną pažiūrėti, kiek valandų, ir pamačiau „15min“ portalo pranešimą su ženkliuku „Svarbūs įvykiai“: „Lietuvoje patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis. Vyriausybė 3 val. nakties rengia spaudos konferenciją.“ Sukaustė nerimas, įsijungiau spaudos konferenciją ir, vos kvėpuodama, klausiau. O kad aš paskui užmigčiau!

Mokykloje virė diskusijos, tačiau panikos nesijautė. Suaugę išvis nieko nežinojo, nuėjus į mokyklą ir pradėjus pasakoti bendraklasiams, ką girdėjau per konferenciją, įsiterpė mokytoja ir pasakė: „Taigi dar nenustatė.“

Mintys apsivertė aukštyn kojom, tada apsisuko ratu ir pagaliau sustojo, apėmė savotiškas pykčio ir baimės jausmas. Kodėl? Todėl, kad jos amžiaus žmonėms tai turėtų būti aktualiausia, juos virusas negailestingai veikia.

Paaiškinau, kad atvejis jau nustatytas, papasakojau viską, ką žinau. Tada suprato ir pasibaisėjo: „Na, siaubas.“ Tokių žmonių sutikau ne vieną, jiems buvau kaip informacijos šaltinis. 

Situacija iš tiesų neeilinė, bet žmonės to nesupranta, lygina su gripu, ko tikrai nereikėtų daryti. Vienas mūsų mokyklos mokytojas visai klasei pasakė, kuo gripas skiriasi nuo koronaviruso. Ir tai buvo mirtingumas. Naujasis COVID-19 šiuo atveju kur kas pavojingesnis nei gripas.

Negana to, mokslininkai sako, kad virusas mutuoja, jog Kinijai, paskui ir likusiam pasauliui, gali smogti antra, jau mutavusio, viruso banga. O žmonės tai laiko nereikšmingu dalyku.

Koronavirusas kasdien didina savo aukų skaičių, deja, šimtais. Užsikrėtusiųjų daugėja tūkstančiais, beveik visi nauji atvejai „Outside China“ (už Kinijos ribų). Ir dar vis atsiranda tokių individų, kurie sako, jog nieko baisaus, susirgsim, tai susirgsim. Gydytojai skambina varpais prašydami kuo daugiau reikalingų priemonių virusui sustabdyti.

Koronavirusas – iššūkis ne tik valstybių sveikatos apsaugos sistemoms, bet ir pasaulinei ekonomikai. Stoja įvairių prekių užsakymai, aptarnavimo sistemos. Kuo viskas baigsis, sunku prognozuoti, bet tikėtis ko nors gero tiesiog neadekvatu.

Šalies ugdymo įstaigos nutraukė ugdymo procesą dviem savaitėm ir jas paskelbė atostogomis. Naivu būtų tikėti, jog tų dviejų savaičių užteks. Išbandysime nuotolinį mokymą.

Lenkijoje paskelbus karantiną, mūsų tautiečiai užstrigo prie Lenkijos–Vokietijos sienos, lenkai jų nepraleido. Šalys tarėsi, kaip galima būtų pargabenti lietuvius namo, įsikišo net prezidentai. Pagaliau Lietuvos piliečiams buvo suorganizuotas parvykimas nuo pasienio. URM iš Italijos parskraidino iš ten nebegalinčius išvykti lietuvius. Visame pasaulyje žmonės kreipiasi į Lietuvos ambasadas ir teiraujasi, kaip galima sugrįžti namo.

Blogiausia, kad sugrįždami kai kurie su savimi parsiveža ir visai negerą draugą – virusą. Lietuvoje iki šiol patvirtinti atvejai visi yra įvežtiniai. Bent tiek gerai, kad koronavirusas kol kas neplinta šalies viduje.

Įkurta nauja koronaviruso karštoji linija 1808 visą parą atsakinėja į skambučius, norintiems pasiteirauti apie naująjį virusą, įtariantiems, kad jie susirgo, ar pranešti, kad kažkas, sugrįžęs iš užsienio, nesilaiko taisyklių ir savęs neizoliuoja. Tokių skambučių tūkstančiai, policija gavo jau per 50 pranešimų, kad parvykę piliečiai lankosi viešose vietose, taip galimai platindami užkratą.

Primenu, už tai gresia baudos, baudžiamoji atsakomybė. Ką čia apie baudas kalbėti, jūs galite užkrėsti kitus, tai yra svarbiausia.

Pagaliau šalyje šią savaitę dešimtyje Lietuvos miestų atsirado mobilūs koronaviruso patikros punktai, tai leis atlikti daugiau tyrimų. Logiška, jog atsiras ir daugiau ligos atvejų, tačiau, greičiau juos identifikavus, patiems žmonėms bus geriau ir užkrato neplatins.

Verta pabrėžti, kad kiekvienas užsinorėjęs to tyrimo pasidaryti negalės – pirmiausia turės paskambinti numeriu 1808, o tada, jei tyrimas, apibūdinus visus simptomus, bus tikrai reikalingas, savo transportu atvykti į vieną iš punktų, kur bus paimtas tepinėlis. Primenu, jog pas mus patikros punktas įrengtas prie Alytaus kultūros centro.

Turime suprasti, kad tai nėra paprastas virusas – PSO COVID-19 paskelbė pandemija. Tai jau reiškia labai daug. Žmonės, grįžę iš užsienio, izoliuokite save, sudrausminkite tuos, kurie nenori laikytis saviizoliacijos taisyklių, jei jūsų žodinis sudrausminimas nepadės, drąsiai kreipkitės numeriu 1808, būkite skundikai – šioje situacijoje tai tikrai pateisinama.

Tik taip galėsime kažkiek daryti įtaką viruso (ne)plitimui, nors nieko gero artimiausiu metu tikėtis nereikėtų. Užsikrėtimų ir mirčių daugės, vakcinos, jei ją ir sukurs tokią, kad naikintų koronavirusą organizme, greitai tikrai nesulauksime, taigi lieka tik saugotis kaip įmanoma geriau. Laikykimės atstumo, venkime susibūrimų, saugokime save. Sulėtėjusiame gyvenimo tempe pamąstykime, kokia trapi yra žmogaus sveikata ir kaip mes ją iš tikrųjų turime saugoti bei branginti.

Share this…

Recommended Articles

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial

Facebook