Jaunieji žurnalistai: Kokios kalėdinės dovanos vaikus džiugina labiausiai?

Kol tėvai suka galvą, kokiomis kalėdinėmis dovanomis šįkart priblokšti savo vaikus, patys vaikai sako, kad niekada nenuvilianti dovana – ta, kurią pagamino pats dovanojantysis. O psichologai pataria, kad dovanų pirkimo karštinė gali būti puiki proga vaikus mokyti ne tik imti, bet ir duoti – įtraukiant juos į dovanų paieškas artimiesiems ir draugams. 

Erudito licėjaus mokytojų komanda (Daiva Jankauskienė, Justinas Visickas ir Rūta Žiaunienė) nusprendė išsiaiškinti, ką patys vaikai mano apie kalėdines dovanas, ir atliko 175 mokinių apklausą, kurioje dalyvavo 7–14 metų vaikai. 

70 proc. apklaustųjų tvirtino niekada negavę dovanos, kuri juos būtų nuvylusi. Kas galėtų nuvilti? Pasak vaikų, tai galėtų būti nepanaudojami daiktai, drabužiai ir saldainiai. Įdomu tai, kad jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikų ir vyresniųjų klasių moksleivių nuomonės buvo vieningos.

Vardindami labiausiai pradžiuginusias dovanas, vaikai minėjo pačius įvairiausius dalykus: nuo informacinių technologijų, žaislų iki pramogų ir pinigų. Pradinių klasių moksleiviai teigė, kad labiausiai vertina pramogas (31 proc.) ir daiktus (30 proc.). Pagrindinės mokyklos mokiniai labiausiai vertina Kalėdoms gavę daiktus (52 proc.), pinigus ir pramogas (po 18 proc.). Vis dėlto labiausiai mokytojus nustebino tai, kad net 93 proc. apklaustųjų apsidžiaugtų gavę dovanų paties dovanotojo pagamintą daiktą. Kai kurie respondentai papildė atsakymą komentaru, kad svarbiausia, jog tokia dovana – iš širdies. 

Kaip nepadaryti meškos paslaugos savo atžalai?

Vis dėlto psichologai perspėja, kad tėvai iš didelės meilės ir noro įtikti savo vaikui gali padaryti didelę meškos paslaugą ir apsunkinti savo santykius su atžalomis. Kalnai dovanų visus metus, dar padvigubėjantys per Kalėdas, gali pakenkti vaiko savivertei. Vaikų sąmonėje pradeda formuotis suvokimas, kad jų vertė matuojama materialiais dalykais: kuo daugiau dovanų gaunu – tuo esu vertingesnis, tuo geriau jaučiuosi. 

Erudito licėjaus psichologė Rūta Žiaunienė pabrėžia, kad ilgalaikis savęs vertinimas grindžiamas stipria tapatybės prasme, o ne materializmu. „Pasauliniai tyrimai rodo, kad nėra jokio ryšio tarp materialių turtų ir savigarbos ar laimės. Tiesą sakant, vaikai, turintys mažiau materialinių turtų, tačiau puoselėjantys teigiamus santykius su tėvais ir bendraamžiais, pasitiki savimi labiau“, – pastebi Rūta.

„Išmokykite vaiką duoti, ne tik imti. Įtraukite jį į dovanų paieškas draugams, artimiems žmonėms. Vaikai, kurių tėvai skatina dovanoti kitiems, jaučia stipresnį bendruomenės jausmą ir tarpusavio ryšį“, – teigia psichologė. Svarbus ne tik dovanojimo momentas: kartu ieškodami dovanos artimam žmogui, galvojame apie jį, kas jam patiktų ir kaip jį galima pradžiuginti. Taip po truputį prisidedame prie vaikų empatijos ugdymo. 

Svarbiausia – laikas kartu

Kalėdos daugumai apklaustųjų mokinių (69 proc.) asocijuojasi su buvimu šeimoje. Juk svarbiausia – laikas kartu ir santykis, kuriamas su kiekvienu šeimos nariu. Kai santykiai šeimoje puoselėjami – dovanų paieška tampa ne rūpesčiu, o džiaugsmingu užsiėmimu. 

„Atminkime, kad prasmingos, pačių jūsų pagamintos dovanos ar šalia nupirkto daikto pridėta jūsų kurta poezija sukurs prisiminimus, kurie truks ilgiau nei AA baterijos“, – pataria Rūta.

Jonė Vasiliauskaitė

O kokius laiškus Kalėdų Seneliui parašė Alytaus jaunimo centro jaunieji žurnalistai? Paskaitykime.

Noriu, kad mano draugas Rokas gautų savo tėvų meilę ir šilumą

Mielas Kalėdų Seneli!

Kiekvienais metais aš laukiu Kalėdų. Eglutė ir mano širdelė jau pasiruošusios. Aš turiu daug norų ir svajonių. Žinau, kad žaislus galima nusipirkti, tačiau meilės, sveikatos ir draugų nenusipirksi.

Nemeluosiu ir pasakysiu, kad svajoju apie žaislinius traukinukus, tai mano didžiausias pomėgis. Tačiau labiausiai branginu savo mamą.

Taip pat man yra labai svarbu tikra draugystė, nes draugų turiu labai mažai.

Vienas iš mano draugų yra Rokas. Jis yra 5-okas. Mes esame geriausi draugai ir einame į tą pačią mokyklą.

Vieną kartą, kai aš ir mano mama nuvažiavome į vaikų namus aplankyti mamos draugės, aš susipažinau su Roku, kuris ten gyvena. Kai aš su juo susipažinau, pradėjome draugauti ir tapome geriausiais draugais. Mano draugas Rokas gyvena vaikų namuose jau 4 metus!!!

Mielas Kalėdų Seneli, noriu Jūsų paprašyti tik dviejų dovanų:

  1. Noriu, kad Afrikos vaikai ir afrikiečiai turėtų pinigų ir maisto, nes Afrikoje vaikai ir suaugusieji skursta bei badauja.
  2. Noriu, kad mano draugas Rokas gautų savo tėvų meilę ir šilumą.

Ačiū, Kalėdų Seneli, kad esi ir paversi šiuos du norus realybe. Tikiu tavimi ir Kalėdų stebuklais!

Gražių ir jaukių švenčių,

Ignas

P. S. Linkėjimai elniams, Kūčių naktį aš vėl jiems paliksiu morkų.

Laiškas Kalėdų Seneliui

Didžioji Kalėdų Senelio Agentūra

D.K.S.A.

                      Labas, Kalėdų Seneli! Nežinau, ar taip yra, bet aš manau, po mano skaitytos knygos, kad tu turi agentūrą! Tikriausiai ten kandidatuoja tik tėvai (tie, kurie turi vaikų).

Jie renkasi būti: dovanų išnešiotojais, dovanų gamintojais (pusiau elfais) arba Kalėdų Seneliais (tie, kurie vyksta į mokyklas ar darželius ir pasakoja istorijas apie tave). Jeigu taip nėra – mėgaukis mano nuomone toliau…

Tėvai, kurie kandidatavo į elfus, gauna praktinius darbus žaislų gamyklose. Tie, kurie kandidatavo į dovanų išnešiotojus, gauna erdvę, kur yra nemažai namų ir labai panašių į tikrus vaikus robotų, kurie miegotų.

Ir tie, kurie kandidatavo į pasakotojus, gauna robotinių tikroviškų vaikų (tikinčių ir netikinčių tavimi) ir jiems pasakoja, ko išmoko. Mano mama sako, kad nekandidatavo, bet aš netikiu.

Ir… Ir… Taip pat. Kaip kiekvienais metais… Nežinau, ko noriu dovanų Kalėdoms! Iš pradžių norėjau kompiuterinio žaidimo „Minecraft“ geriausios versijos. Po to „L.O.L.“ žaisliuko, dar  vėliau „Hairdorable“ lėlytės, o galiausiai lūpinės armonikėlės! Ir dabar noriu VISKO… Tai kaip visada – nustebink mane…

Agota Kuznecovaitė (9,5 m.)

Kalėdų Seni, padaryk, kad jie būtų laimingi

Kalėdos – tai yra šventė.

Man patinka kepti imbierinius sausainius ir namelius.

Man patinka švęsti su draugais!

Man patinka puošti eglę.

Mano sesė serga ir noriu, kad pasveiktų.

Mano močiutei Aldonai patinka dėlionės ir spręsti kryžiažodžius.

Mano tėčiui patinka žvejoti.

Mano geriausias draugas Nikita mėgsta žaisti kartu „Roblox“.

Mano pusbroliui Herkui patinka „Magic Tracks“.

Ko mamai prašiau Kalėdų Senio, negaliu sakyti, nes nebus staigmenos.

Kalėdų Seni, padaryk, kad jie būtų laimingi.

Simas Degutis (7 m.)

Kalėdų Seneli!

Šiais metais Kalėdoms norėčiau taikos ir ramybės pasauliui.

Taip pat norėčiau pagalbos įrengti palėpę, kad ten būtų jauku ir gražu. Manau, vasarą ten būtų labai linksma miegoti šiltomis naktimis.

Mielas seneli, turiu dar vieną svajonę – nuvykti į Paryžių, į pramogų parką „Disney World”. Draugams, kurie ten lankėsi, labai patiko, todėl ir aš ten norėčiau nuvykti su šeima.

Labai Jūsų lauksiu. Iš anksto dėkoju.

Justina Martutaitytė

Share this…

Recommended Articles

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial

Facebook