Jaunųjų žurnalistų kursai: apie pasaulį, sustiprintą moterų

Apie pasaulį, sustiprintą moterų

Kas dvejus metus rugsėjis draugėn suburia tarptautinės organizacijos Zonta 13-ojo regiono, kuriam priklauso Danijos, Norvegijos, Islandijos ir Lietuvos klubai, zontietes. Šįkart organizacijos narės rinkosi Kopenhagoje (Danija). Čia vyko 100-mečio konferencija „Suteik moterims galią – sustiprink pasaulį“ (Empower Women – Develop the World). Konferencijoje dalyvavo gausi Lietuvos zontiečių delegacija. Alytui atstovavo Rūta Jasionienė, 2018–2019 metų klubo prezidentė, Alytaus jaunimo centro jaunųjų žurnalistų kursų mokytoja.

Apdovanojimai – lietuvei ir danei

Daugiau kaip 280 zontiečių Kopenhagos rotušės aikštėje suformavo Z raidę. Z reikšmė ir organizacijos Zonta, 1919 metais įkurtos JAV, esmė – susivienykime, kad palengvintume moterų gyvenimą visame pasaulyje.

Per jubiliejinę 100-mečio konferenciją Kopenhagoje regionas apdovanojo dvi moterų būčiai nusipelniusias moteris – tai Lietuvos asociacijos „Padedu augti“ steigėją Ingą Laukytę-Budrienę ir Danijos parlamentarę, buvusią vystomojo bendradarbiavimo ministrę Ulla Tørnæs. Abiem joms įteikta po 10 tūkst. Danijos kronų (1 tūkst. 339 eurai).

Konferencijoje kaip garbės viešnia dalyvavo ir Lietuvos ambasadorė Danijoje Gintė Damušytė. Ji pasveikino Ingą ir „Padedu augti“ asociaciją apdovanojimo proga ir dėkojo už pagalbą Lietuvos šeimoms, susilaukusioms ankstukų.

U.Tørnæs – Danijos parlamento narė daugiau kaip 20 metų, šiais metais birželį ji, gavusi 4,5 tūkst. asmeninių balsų, vėl buvo perrinkta. Keletą kadencijų U.Tørnæs ėjo ministrės pareigas: 2001–2005 – švietimo, 2014–2016 metais buvo Europos Parlamento narė, bet pakviesta užėmė vystomojo bendradarbiavimo ministrės (2016–2019) postą.

Savo kalboje ji dėliojo pasaulinį moters teisių paveikslą. Pasakojo apie susitikimus su po išprievartavimo pastojusia keturiolikmete, su nuotakomis tapusiomis mergaitėmis…

O vienas atvejis neišdildomai įsirėžęs atmintin. Prieš 10 metų U.Tørnæs su darbiniu vizitu lankėsi Etiopijoje. Maisto skirstymo punkte penkis vaikus auginanti mama vieną jų, pusantrų metų berniuką, ištiesė Ullai. Motinystė besąlygiška, bet praradimo skausmas pasirodė būsiąs mažesnis dėl geresnio gyvenimo vilties – be bado, kančių ir skurdo.

Pinigus europarlamentarė padovanojo Danijos fondui „Maternity Foundation“, besirūpinančiam, kad nedidelių pajamų šalyse mažėtų mamų ir kūdikių mirties atvejų gimdymo metu. Kasdien pasaulyje dėl nėštumo komplikacijų ar gimdydamos miršta 800 moterų. 

Fondą globoja princesė Mary, Danijos princo Frederiko, esančio pirmoje eilėje į sostą, žmona.

Kad pasaulis būtų geresnė ir gražesnė vieta gyventi

Į tarptautinę konferenciją Danijos, Norvegijos, Islandijos ir Lietuvos zontietėms vadovaujanti prof. Dorte Olesen pakvietė ir neseniai į gimtąjį Alytų sugrįžusią TV3 žinių žurnalistę Agnę Čeplinskienę. Ji yra pirmoji ir iki šiol vienintelė lietuvė, pelniusi „Young Woman in Public Affairs“ apdovanojimą. Beveik prieš dešimtmetį alytiškė šitaip įvertinta už kokybišką ir aktyvų darbą spaudoje – konkrečiai „Alytaus naujienose“.

„Norėjau padėkoti Zontai. Padėkoti asmeniškai jums kiekvienai, kad patikėjote mano svajone tada, kai buvau dar mokinė. Zontos stipendijos laimėjimas man buvo kaip ženklas, kad einu teisingu keliu. Ir jeigu tokia didžiulė moterų profesionalių organizacija manimi patikėjo, man nelieka nieko kito, kaip tik siekti savo svajonių dar atkakliau“, – per konferenciją kalbą pradėjo A.Čeplinskienė.

Ir visa, apie ką tada svajojo – studijas, darbą, šeimą – šiandien turi. Į Kopenhagą A.Čeplinskienė atvyko kartu su visa palaikymo komanda – vyru Andriumi bei vaikais Tauru ir Jone. Beje, pamatyti vyrišką kompaniją ir vaikus tokioje išskirtinai moteriškoje auditorijoje – itin retas reiškinys.

Papasakojusi apie žurnalistikos bei politikos mokslų studijas Vilniaus universitete, apie darbą vienoje didžiausių komercinių televizijų TV3, kur beveik 8 metus dirba žinių reportere, alytiškė A.Čeplinskienė atvėrė širdį – šitaip sujaudinusi kelis šimtus aukštas pareigas Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje ir Lietuvoje einančių moterų: „Taip, jeigu aš neturėčiau išsilavinimo ar mylimo darbo – negalėčiau įsivaizduoti kokybiško gyvenimo. Bet nė vienas diplomas, nė vienas reportažas neatnešė tiek džiaugsmo, kiek man atnešė vaikai. Ir jei visai atvirai, net pačią sunkiausią dieną darbe aš nesijaučiau tokia pavargusi, kokia kartais jaučiuosi su jais. Bet kartu – matydama, kaip jie auga, kaip juokiasi, kaip žaidžia, esu laimingiausias žmogus žemėje.“

Alytiškė konferencijos dalyvėms sakė neabejojanti, kad tarptautinio įvertinimo sulaukusi nebūtų, jeigu ne jos pirmoji žurnalistikos mokytoja R.Jasionienė, kuriai jaučiasi be galo dėkinga. „Mes susipažinome, kai man buvo 12. Tai žmogus, dėl kurio pasirinkau žurnalistės kelią. Tada ji dar nebuvo zontietė. O jau darė zontietiškus darbus. Visada patarė, kantriai mokė, padėjo. Ji tapo mano pavyzdžiu ir autoritetu ne tik profesinėje srityje, bet ir gyvenime. Jos dėka aš pamačiau visas filmų premjeras, aplankiau visus spektaklius, kultūros renginius, koncertus. Jos dėka išmokau rašyti straipsnius, imti interviu, perskaičiau daug puikių kūrinių ir publikacijų.“

Agnė R.Jasionienės mokinė buvo 7 metus nuo pat jaunųjų žurnalistų būrelio Alytaus jaunimo centre įsikūrimo pradžios.

 Rūta, 13-ojo regiono Jungtinių Tautų ir Europos Tarybos komiteto narė, konferencijoje pristačiusi Zonta International drauge su Jungtinių Tautų lyčių lygybės ir moterų įgalinimo padaliniu (UN Women) Jordanijoje vykdomą projektą „Eid bi Eid“ (Ranka rankon), besidžiaugianti Agnės sėkme, teigia dar kartą pasitvirtinusi sau aksiomą: ugdai mergaitę, ugdai tautą.

A.Čeplinskienė įsitikinusi, kad zontiete negali tapti tik įstojusi į klubą, pirmiausia ja turi būti širdyje. Ir tai ne bendra, o asmeniška kiekvienos atsakomybė – būti pavyzdžiu namuose, darbe, bendruomenėje. „Jūs neturite būti konkurentės. Karjera, pareigos yra be galo svarbu, bet jos neturi būti aukščiau už širdį, žmogiškumą, atjautą. Viso pasaulio negalite išgelbėti. Bet galite daryti labai konkrečius darbus, kad pasaulis būtų geresnė ir gražesnė vieta gyventi“, – sakė žurnalistė.


Išgirdusios tokius žodžius zontietės, rodos, nusimetė visus antpečius, žiūrėjo viena į kitą ir šluostėsi ašaras, tarsi negalėdamos patikėti tuo, kas vyksta. O savo kalbą alytiškė baigė trumpa gyvenimiška istorija, palydėta garsiais aplodismentais.

„Ruošėmės dukros krikštynoms. Apsirengiu suknelę. Žiūriu į veidrodį ir sakau: „Atrodau kaip pirmokė.“ Mano trimetis sūnus Tauras sako: „Ne ne, mamyte. Tu atrodai kaip karalienė.“ Jis pasakė tai su tokiu tikėjimu akyse, kad negali netikėti. Taigi, prašau, būkite visos kam nors karalienės. Tačiau būdamos karalienėmis, kurkite gerus dalykus aplink save negalvodamos nei apie karūnas, nei apie titulus.“

Kiti karališki konferencijos akcentai

Šioje konferencijoje karališkų akcentų buvo ir daugiau – jos uždarymo vakarienėje dalyvavo ir Zontos garbės narė (nuo 1996 metų) Frederiksborgo grafienė Alexandra Christina.

Alexandra Manley gimė Honkonge. Jos gyslomis teka protėvių – čekų, austrų, britų ir kinų – kraujas, todėl grafienė paveldėjo ne tik egzotišką išvaizdą, bet ir čekų šiltumą, britų eleganciją, kinų santūrumą.

12 metų ji buvo tituluojama Danijos princese. Šį titulą gavo, kai 1995 metais ištekėjo už penkeriais metais jaunesnio Danijos princo Joachimo. Tačiau 2004 metais karališkoji pora paskelbė apie skyrybas. Oficialiai princas Joachimas ir Alexandra išsiskyrė 2005 metų balandį. Tiesa, 2004-aisiais jų portretus dar spėjo nutapyti vilnietis dailininkas Vilmantas Marcinkevičius.

Tų pačių metų vasarą Danijos spaudoje pasirodė Alexandros ir 14 metų už ją jaunesnio fotografo Martino Jørgenseno fotografijos. Būtent kompanijai „JJ Film“, kurią įkūrė Martino tėvas Jacobas Jørgensenas, daugelį metų buvo patikėta kurti dokumentinius filmus apie Danijos karališkąją šeimą.

Alexandros ir Martino pažintį vainikavo 2007 metais įvykusios vestuvės.

Kartu su naująja santuoka, kuri, beje, irgi iširo, Alexandra neteko Danijos princesės titulo, tačiau išsaugojo asmeninį grafienės, kurį jai per savo gimtadienį (2005 metų balandžio 16 dieną) suteikė Danijos karalienė Margrethe II.

Alexandra 2010 metais yra viešėjusi ir Lietuvoje kaip UNICEF ambasadorė.

„Zonta savo veiklą pradėjo dar tada, kai moterys neturėjo teisės balsuoti. Šimtametės organizacijos indėlis pasaulio moterų padėčiai gerinti – milžiniškas. Ir ne tik finansinis“, – sakė Alexandra Christina, kalbinama vakaro vedėjos žurnalistės Cecilie Hother ir buvusios tarptautinės prezidentės Marios Jose Landeiros Ostergaard.

Grafienė prisiminė iš skulptorės Helen Schou, Kopenhagos pirmojo Zonta klubo narės, ne vieną kartą girdėtą istoriją apie Zonta vaidmenį Danijoje vokiečių okupacijos metais, kaip moterys padėjo viena kitai ir kaip svarbu buvo jausti Zontos bendrystę.

Alexandra Christina – ir dviejų knygų autorė, parašiusi jas drauge su bendraautoriais. Vieną jų su autografu padovanojo konferencijos loterijai. Pirmoji knyga nagrinėja verslo pasaulį. Autorė ryškina mintį, kad didžiosios kompanijos jau orientuojasi pagerinti visuomenę, o ne uždirbti akcininkams pelnus.

Kita knyga, „Mano laiminga šalis“, – meilės deklaracija Danijai. Alexandra Christina apvažiavo jos namais tapusią šalį. Kalbėdamasi su paprastais žmonėmis ji ieškojo atsakymo, kodėl Danija – laimingų žmonių šalis. Paaiškėjo, kad jų laimė slypi viename žodyje: pasitikėjimas – valstybe, švietimu, medicina, vienų kitais.

Pokalbį baigdama C.Hother pridūrė: „Kai aš kalbuosi su pasaulio zontietėmis, kai jos pasakoja apie pasiekimus ir projektus, matosi, kad jos irgi yra laimingos.“

Ką reiškia dalyvauti tokios tarptautinės organizacijos kaip Zonta veikloje? Ar tai noras būti bendraminčių grupėje, ar noras atsiduoti altruistinei veiklai, ar savęs realizacija? Atsakymų į šiuos klausimus kiekvienas narys ieško pats.

Prierašai po nuotr.

280 moterų Danijos sostinės Rotušės aikštėje suformavo Z raidę. Organizacijos Zonta tarptautinė komunikacinė žinia: kad pasaulyje mažėtų santuokų iki 18 metų.

13-ojo regiono valdytoja prof. Dorte Olesen ir Danijos parlamentarė Ulla Tørnæs.

Lietuvos zontietės su 13-ojo regiono valdytoja prof. Dorte Olesen, mūsų šalies ambasadore Danijoje Ginte Damušyte ir Inga Laukyte-Budriene. Alytaus klubo vardu ambasadorei įteikta Muzikos mokyklos jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė“ kompaktinė plokštelė.

Konferencijos uždarymo vakarienėje dalyvavo ir Zontos garbės narė Frederiksborgo grafienė Alexandra Christina. Ją kalbino buvusi tarptautinė prezidentė Maria Jose Landeira Oestergaard ir žurnalistė Cecilie Hother. Zontos klubo narė yra ir Cecilie mama, ji taip pat dalyvavo konferencijoje.

Į Kopenhagą Agnė Čeplinskienė atvyko kartu su visa palaikymo komanda – vyru Andriumi bei vaikais Tauru ir Jone. Šalia – Rūta Jasionienė. Spalio 11–13 dienomis Agnė atstovaus Lietuvai Gente (Belgija) vyksiančioje Europos Zontos konferencijoje, pirmą kartą skirtoje jaunoms lyderėms. Tai unikali galimybė pasisemti tarptautinės patirties gilinantis į moterų padėties problemas Afganistane ar lyčių nelygybę Europoje, baigiant asmeninių savybių, viešojo kalbėjimo, istorijų kūrimo socialinėse erdvėse tobulinimu. 

  Rochelle Coote ir asmeninės nuotr.
Share this…

Recommended Articles

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial

Facebook