Jaunųjų žurnalistų kursai: Tai, kas svarbu buvo mūsų seneliams, nepraranda vertės ir jaunimui

Tautos dvasios ieškojimas – tai ne vien informacijos rinkimas, tai prisilietimas prie kūrėjų širdies…

  Šiandien, skaitmeniniame amžiuje, daugelis žmonių mano, kad veikiami globalizacijos proceso prarandame ryšį su etnine kultūra, kad ypač jaunosios kartos nedomina ir kraštotyrinė veikla, tačiau Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos mokiniai įrodė, kad yra priešingai. Tai, kas svarbu buvo mūsų seneliams, nepraranda vertės ir jaunimui.

Pavasarį, tik paskelbus konkursą „Tautos dvasios beieškant“, mokytojos (projekto vadovė Janina Zelenienė ir lietuvių kalbos mokytoja Virginija Jokubauskienė) pasiūlė savo mokiniams jame sudalyvauti.

Pirmasis žingsnis buvo surinkti grupelę patikimų žmonių, su kuriais būtų galima dalytis idėjomis, sulaukti idėjų iš jų ir dalyvauti konkurse. Juk vienas iš svarbiausių aspektų atliekant grupinius darbus yra gera komanda.

Antrasis žingsnis, kurį inicijavo mokytoja V.Jokubauskienė, tai buvo paieškos  žmogaus, kuris galėtų sudominti vertinga informacija apie Dzūkijos krašto asmenybę. Mokiniai susitiko su Leokadija Laukiene – Julijos Baranauskienės, vienos garsiausių dzūkų tautodailininkių, dukra. Pačiame Alytaus centre, šalia Teismo rūmų, yra L.Laukienės namai, kuriuose ji įrengė ir globoja muziejų, skirtą motinos atminimui. Tai ir buvo ta vieta, kurią aplankė projekto dalyviai.

Vizitai pas menininkės dukrą buvo net keli. Vieno nepakako siekiant pažinti krašto tautodailininkę. Apie ją, jos kūrybą gyvai pasakojo dukra L.Laukienė, ji rodė motinos  molinukus, papasakojo kiekvieno jų atsiradimo istoriją. Įdomu ir graudu, kur menininkė lipdiniu yra įamžinusi sceną, kaip gauna pylos už tai, kad praganė žąsiukus.

Išties spalvingas ir  patrauklus Julijos molinukų pasaulis atsiveria muziejuje: čia ne tik scenos iš vaikystės, jaunystės, bet ir įžymių žmonių biustai, pasakų herojai, švilpynių gausa…

Menininkė seniai iškeliavusi anapilin, bet jos tradicijas šiandien tęsia anūkas Algirdas Štreimikis. Projekto dalyviai lankėsi ir Algirdo parodoje, klausėsi jo pasakojimų apie senelę ir jo paties veiklą. 

Rudens pradžioje sukurtą filmą „Prakalbinę molį…“ (filmo operatorė Patricija Laurušonytė) Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazistai pristatė į Lietuvių kalbos ir tautosakos institutą.  Buvo pelnyta pirma vieta ir lapkričio 14 dieną visa komanda pakviesta į baigiamąjį renginį Lietuvių kalbos ir tautosakos institute. Drauge į baigiamąjį renginį vyko ir Alytaus ,,Volungės“ progimnazijos jaunieji etnokultūrinės veiklos dalyviai (mokytoja Danutė Šalaševičienė). Jie apdovanoti pagyrimo raštais už dzūkų krašto raudų tyrinėjimą. 

Mokiniai namo grįžo su įspūdžiais, vertingomis dovanėlėmis ir suvokimu, kad tautos dvasios ieškojimas – tai ne vien informacijos rinkimas, tai prisilietimas prie kūrėjų širdies…  

Liepa Svirskaitė

Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos mokiniai su mokytoja Janina Zeleniene.

Share this…

Recommended Articles

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial

Facebook