Skaitykite buvusio jaunųjų žurnalistų kursų nario Šarūno Dvarecko, dabar Vilniaus universiteto žurnalistikos specialybės pirmakursio publikaciją

 

Be kelių minučių prezidentas. Diskusija ir filmo apie Borisą Nemcovą premjera

  

Gruodžio 11-osios vakarą Vilniaus įgulos karininkų ramovėje vyko diskusija ir rusų žurnalisto Michailo Fišmano bei režisierės Veros Krichevskajos dokumentinio filmo „Pernelyg laisvas žmogus“ apie Boriso Nemcovo gyvenimą ir politinę karjerą premjera.

Diskusijos moderatorius, „Žinių radijo“ žurnalistas Aurimas Perednis pasakojo, kad B.Nemcovo karjeros atveju „buvo Rusijoje tuo metu toks posakis – be kelių minučių prezidentas“. Apie ateities Rusijos scenarijus užsiminęs diplomatas, buvęs Europos Sąjungos (ES) atstovybės Rusijos Federacijoje vadovas, dabar Kauno technologijos universiteto (KTU) Europos instituto direktorius Vygaudas Ušackas teigė nematantis didelio optimizmo, bet vilties teikia jaunimas.

A.Perednis sakė, kad progą pamatyti B.Nemcovą jis turėjo tik vieną kartą, kai pastarasis lankėsi Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute prieš kelerius metus diskusijoje Rusijos transformacijos tema. „Sėdėjom per kelis žmones, stebėjau jį, labai charizmatiškas žmogus, kaip mes, žurnalistai, sakome, įtaigus kalbėtojas, mokantis labai sudėtingus dalykus pasakyti paprastais sakiniais <…> labai gyvo proto, reaguojantis, turintis puikų humoro jausmą“, – teigė A.Perednis, kuriam pirmam teko pasisakyti apie Rusijos opozicijos lyderį.

Galimybę daugiau papasakoti apie Rusijos vidaus politikos subtilybes, taip įtraukdamas ir visus susirinkusiuosius drąsiai užduoti klausimų, diskusijos moderatorius perleido ambasadoriui V.Ušackui, kuriam teko dirbti „karštuosiuose taškuose“, o pati Rusijos politinė situacija jam nebuvo svetima.

Anot jo, kalbėdamasis su buvusiu JAV prezidentu Billu Clintonu, buvęs Rusijos Federacijos vadovas Borisas Jelcinas pasakė, kad pastarasis įsimintų tą žmogų (B.Nemcovą), nes jis būsimas Rusijos prezidentas. „B.Nemcovas buvo pirmasis, kurį B.Jelcinas, lankydamasis Amerikoje ir bendraudamas su B.Clintonu, įvardijo kaip galimą pretendentą“, – teigė buvęs ES atstovybės Rusijoje vadovas V.Ušackas.

Paklaustas, ar tiki, jog Rusija gebės nueiti tolerantišku, politiškai atviru visuomenei, nešovinistiniu keliu ir ko reikia, kad tai nutiktų, puikiai pažįstantis Rusijos vidaus ir užsienio politikos subtilybes diplomatas V.Ušackas atsakė: „Aš pesimistas esu tiek Rusijos vidaus reikalų, tiek Rusijos ir Vakarų santykių klausimais, nes ta represinė sistema, kuri iš naujo yra atkuriama, jau įsigaliojusi. <…> Kol tie represiniai veiksmai bus naudojami, turiu omeny, kol Putinas (Vladimiras Putinas) bus valdžioje, mažiausiai iki 2024 metų, nebent kažkas įvyks viduje dėl ekonominių ir kitų priežasčių, tai čia didelio optimizmo nematau.“

„Mes Rusijos nepakeisime, aš tą patį sakiau Vašingtone, Berlyne, Londone, kuo daugiau kalbėsime garsiai apie Putino nušalinimą, politinio režimo pasikeitimą, tuo mes jį labiau apginkluosime”, – teigė KTU Europos instituto vadovas V.Ušackas.

Vis dėlto jis pastebi ir gerąjį scenarijų Rusijai: „Yra jaunoji karta. Šiais metais, prieš man išvažiuojant (iš Rusijos), įvyko dvi masinės demonstracijos Rusijoje, jos vyko daugiau nei šimte miestų.”

Taip pat V.Ušackas pamini, kad labiausiai jį nustebino, jog demonstracijas organizavo ne žinomas opozicijos veikėjas A.Navalnas: „Viskas ėjo per socialinius tinklus. Ypač jaunimas, kuris išaugo prie Putino, atsistojo drąsiai su plakatais, ir tai buvo didelis šokas Kremliui ir represinei sistemai. Nes jie nematė, kas buvo organizatorius.”

Filme „Pernelyg laisvas žmogus“ rodomi paties B.Nemcovo atsiminimai, archyviniai kadrai, kurie niekada nebuvo rodyti, bei draugų ir B.Nemcovą pažinojusiųjų komentarai. Anot scenarijaus autoriaus M.Fišmano, šio žmogaus biografija tampa demokratinės Rusijos istorija.

„Šis filmas yra sunkus, bet ir įdomus. Sunkus, nes parodo šiuolaikinės Rusijos tragediją: kai valstybė iš trapios demokratijos tapo tvirta ir kieta autokratija. Įdomus, nes viskas perteikiama ne tik per B.Nemcovo gyvenimą, bet kalba daug ir žinomų Rusijos verslininkų, žurnalistų, politikų, visuomenininkų“, – filmo siužetą vertina diplomatas V.Ušackas.

***

1997 m. Borisas Nemcovas buvo paskirtas Rusijos ministro pirmininko Viktoro Černomyrdino pirmuoju pavaduotoju, taip pat buvo Rusijos kuro ir energetikos ministras. 1998 m. Rusijos Federacijos vicepremjeras. 2002 metais lankėsi Čečėnijoje, skaitė pranešimus, bandė įtikinti vietos gyventojus, kad jie turi teisę reikalauti demokratiško valdymo, kuris tolerantiškai vertins opoziciją. Prasidėjus XXI amžiui, B.Nemcovas tapo aktyvus Rusijos dešiniosios opozicijos veikėjas. 2011–2012 m. organizavo masinius opozicijos protesto mitingus Maskvoje. Viešai skelbė pranešimus apie V.Putino artimoje aplinkoje vykdomą korupciją. 2015 m. vasario 27 d. vėlų vakarą aktyvus Rusijos politinis veikėjas ir kovotojas už žmogaus teises bei laisves B.Nemcovas buvo nušautas Maskvos centre.

 

 

Kalba diplomatas Vygaudas Ušackas.

Filmo „Pernelyg laisvas žmogus“ premjera.

Šarūno Dvarecko nuotr.

Share this…

Recommended Articles

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial

Facebook