Skaitykite buvusios Jaunųjų žurnalistų kursų mokinės, dabar Vilniaus universiteto žurnalistikos specialybės antrakursės Rūtos Giniūnaitės publikaciją. Simną puošia rankomis kurti seniai besmegeniai

Simno miestelyje, šalia kalėdinės miesto eglutės, puikuojasi nemaža senių besmegenių armija. Iš antrinių žaliavų pagaminti besmegeniai – Ąžuolinių kaimo bendruomenės idėja ir dovana Simnui, kuri, pasak sumanytojų, Simną puoš visu šventiniu laikotarpiu iki sausio vidurio.

 

Komandinio darbo rezultatas

Kaip pasakoja Ąžuolinių kaimo bendruomenės pirmininkė Danguolė Jarmalavičienė, sumanymas padaryti puošmenas Simno miesteliui kilo diskutuojant kartu su moterimis.

„Norėjome pagaminti kažką gražaus ir šventiško, kalbėjomės ir kažkaip radosi mintis, kad reikia daryti senius besmegenius. Mūsų kaime veikia UAB „Virtual business corporation“ siuvykla, todėl žinojome, kad medžiagų gamybai gauti nebus sunku. Naudojome ir šienainio plėvelę. Per kelias dienas susitarėme ir nemažas būrys moterų sukūrė kalėdines puošmenas“, – sako D.Jarmalavičienė.

Senio besmegenio gamyba trukdavo maždaug nuo trijų iki šešių valandų. Viena pagrindinių gamintojų buvo Lina Čepulienė – ji moterims rodė, kaip reikia gaminti besmegenius.

Onutė Šlevienė, taip pat kaimo bendruomenės narė, prisidėjusi prie šios iniciatyvos, teigia, kad darbas vyko mažais etapais: „Vienos moterys gamino besmegenių pilvus, kitos – rankas, dar kitos dailino formą ir smulkmenas. Nebuvo taip, kad kažkuri darė visą besmegenį, tai buvo komandinis darbas.”

Moterys kalėdines puošmenas beveik dvi savaites gamino ne namuose, o kartu susirinkusios į Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Simno skyrių. Kaip pasakoja O.Šlevienė, dirbti kartu buvo labai smagu, nes bendruomenės moterys galėjo pabendrauti, pasikalbėti ne tik apie ūkinius, bet ir apie asmeninius reikalus.

„Daug ko išmokome viena iš kitos. Esu patenkinta, kad prisidėjau, nes dabar galiu ir pati namams puošmenų pasidaryti. Manau, kad tokios veiklos suartina kaimo bendruomenę, ir kolektyve yra daug smagiau dirbti”, – aiškina viena iš senių besmegenių gamintojų. Ji pasakoja, kad vėliau visos kartu pynė ir kalėdinius vainikus.

Baiminosi, kad besmegeniai bus apgadinti

Alytaus rajono savivaldybės kultūros centro Simno skyriaus kultūrinės veiklos vadovės Irenos Pranckienės teigimu, iš pradžių žmonės į šią idėją žiūrėjo skeptiškai ir manė, jog besmegeniai bus nuobodūs.

„Kai žmonės pamatė galutinį rezultatą, visi nustebo. Tada bijojo, kad tik kas nors jų nesugadintų, nesuplėšytų, nepavogtų – juk beveik dvi savaites moterys po kelias valandas darė juos. Iki šiandien nukentėjo tik keli besmegeniai, bet ir tai labai nedaug – vieno akis iškritusi, kito klijai šiek tiek netvirti. Žmonės yra sąmoningi ir moka pasidžiaugti sukurtu grožiu“, – įsitikinusi I.Pranckienė.

Komplimentų po miestelio eglutės ir besmegenių nuotraukomis „Facebooke“ taip pat yra nemažai. I.Pranckienė sako pastebinti teigiamas reakcijas, bet maloniausia, kai žmonės ateina prie Simno kalėdinės eglės ir fotografuojasi.

„Simniškiai stengiasi aplankyti eglę. Tokia ir buvo pagrindinė mintis – norėjome, kad šiemet žmones džiugintų kažkas kito, kad būtų malonu, gražu. Turbūt didžioji dalis aplinkinių gyventojų jau turi nuotrauką prie eglutės ir mūsų gamintų senių besmegenių”, – juokauja kultūrinės veiklos vadovė.

Ąžuolinių kaimo bendruomenės gaminti seniai besmegeniai Simne stovės iki Trijų karalių. Iniciatyvą įgyvendino L.Čepulienė, I.Pranckienė, D.Jarmalavičienė, O.Šlevienė, Aušra Buzienė, Aldona Mocevičienė, Daiva Mažeikienė, Ugnė ir Goda Mažeikaitės, Nijolė Mažeikienė ir Birutė Rasimavičienė.

 

Ąžuolinių kaimo bendruomenės nuotr.

Share this…

Recommended Articles

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial

Facebook