Buvęs jaunųjų žurnalistų kursų mokinys, dabar Vilniaus universiteto žurnalistikos specialybės pirmakursis Šarūnas Dvareckas dalyvavo „Laisvės piknike“. Skaitykite jo įspūdžius.

Nekaltoji gira ir švarus festivalis

Praūžė Andriaus Tapino rengiamas „Laisvės piknikas“. Kaip greitaeigis traukinys. Dabar beliko laukti išsakytų idėjų įgyvendinimo. Ar jos pasitvirtins, ar ne – tai tik laiko klausimas, tačiau, kad žengiam laisvos Lietuvos link – pagrįsta tiesa. Net jei ir žingsnis mūsų dar nėra tvirtas, bent jau laikas praleistas buvo prasmingai.

Nemuno saloje rengtas piknikas jo lankytojus sutiko gana svetingai. Na, žinoma, tie, kurie neįsivaizduoja savaitgalio be alkoholio, buvo nuliūdinti, nes taisyklės neleido įsinešti ar prekiauti svaiginamaisiais gėrimais festivalio teritorijoje.

Iš tiesų, tai buvo labai liūdnos žinios tiems dėdėms ir tetoms, kuriuos anksčiau galėdavai sutikti nemokamuose renginiuose, o jų rankose laikomas alus simbolizavo linksmybes, ir kuo didesnis jo tūris – tuo vakaras bus linksmesnis ne tik jiems, bet ir visiems šalia esantiesiems.

Jų išties pasigedau, ne dėl to, kad jų išgertuvėms galima simpatizuoti ir elgesys tikrai neverčia raudonuoti, o todėl, kad festivalis be tokių žmonių rodo, jog einam teisingu keliu.

Vis dėlto labiausiai įsiminė diskusija apie alkoholio ribojimus, kurioje dalyvavo centro kairiosios politinės partijos lyderis Ramūnas Karbauskis, kuris, jo besiklausančiai auditorijai akcentavo, jog alkoholio reklama tiesiogiai veikia žmones iki 25 metų. Tačiau jam oponuoti puolė auditorija, išreikšdama tai, kad netgi dabar uždrausta reklama nesprendžia problemos.

Alkoholio prekybos tinklas sugalvojo kitą būdą – reklamuoti nealkoholinius gėrimus, taip neprarasdamos pelno. Genialu, nieko negaliu pasakyti. Tačiau tai buvo bene labiausiai politinės partijos lyderį išprovokavęs klausimas, kurio atsakymas pribloškė visus sėdinčiuosius ir netgi didžiųjų dienraščių skaitytojus, kurie per keletą minučių jau galėjo skaityti diskusijoje išsakytas mintis.

Jis teigė, jog net giroje esantis alkoholis (iki 2 proc.) gali būti prilyginamas alui, ir liepė atkreipti į tai dėmesį, nes dauguma tėvų, anot R.Karbauskio, duoda savo vaikams giros ir net neskaito etiketėje pateiktos informacijos apie gėrimo alkoholinį tūrį.

Tai sukėlė auditorijos pasipiktinimą, o juokaudamas diskusijos moderatorius Mykolas Katkus pasakė, kad greičiausiu metu prasidės ir kova su gira. Na, jei ir nebūtų tai pasakęs juokais, savaime būtų aišku, kad paslėptą mintį, kurią išsakė didžiausios politinės partijos lyderis, suprato bene visi.

Tad beliko laukti, kas gi bus toliau. Ar idėja apie ribojimą alkoholio pardavimą padės mūsų visai visuomenei pakeisti statistiką ir bent jau kaskart pažvelgus į ją nebus gėda prisiminti, kad esame viso to dalis.

Kita vertus, visiškai laisvas piknikas įrodė, kad einame Vakarų link, tegul pyksta priešingai manantieji ir galvojantieji, jog prieš keletą dešimtmečių geriau gyvenome. Tie patys nei anksčiau, nei dabar nesijaučia visaverčiai,  o pranašiški sapnai apie sugrįžtančią sistemą vis kamuoja juos kiekvieną naktį. Mielieji, geriau sapnuokite girą, ji dar neuždrausta.

Šarūnas Dvareckas

Share this…

Recommended Articles

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial

Facebook