Siekiant populiarinti tautinį kostiumą ir įprasminti jį valstybinėse šventėse, Lietuvoje 2017-ieji paskelbti Tautinio kostiumo metais. Šių metų mažojoje kultūros sostinėje Punioje taip pat buvo organizuojami teminiai renginiai. Balandį Punioje surengta edukacinė popietė „Tautinės juostos taku“, kurią inicijavo tautinių amatų meistrė Renata Žiūkienė. Po šios popietės kilo idėja su kultūriniu mūsų šalies paveldu, tautinėmis juostomis, supažindinti Alytaus rajono jaunimą.
Rugsėjo ir lapkričio mėnesiais Alytaus rajono Butrimonių gimnazijos Punios pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcio centro skyriuje bei Alytaus rajono viešosios bibliotekos Punios filiale, remiant Alytaus rajono savivaldybei, vykdytas projektas „Tautinės juostos taku“, kurį organizavo Asta Šarkelienė bei VO „Punios ainiai“. Jo metu tautinių amatų meistrė R.Žiūkienė mokė jaunimą tautinių juostų istorijos bei audimo subtilybių. Organizuota ir edukacinė išvyka į Lietuvos liaudies buities muziejų.
Punios bibliotekoje, į kurią susirinko būrys jaunimo iš Daugų Vlado Mirono gimnazijos, Butrimonių, Vaisodžių, Žagarių bei pačios Punios bendruomenių, vyko baigiamoji edukacinių užsiėmimų konferencija „Tautinės juostos taku“.
Svečius pasitiko Onutė Kizelienė, ji pristatė Punios kultūros namuose įrengtą kraštotyrinę, etnografinę ekspoziciją „Punia – amžių bėgyje“. Šiai ekspozicijai Punios žmonės noriai dovanojo senovinių, jau nenaudojamų buities rakandų, darbo įrankių, drabužių ir kt.
Konferencija prasidėjo paskaita „Verslumo ugdymas“, kurią vedė VĮ „Pietų Lietuvos verslo kooperacijos centras“ direktorė Dalia Matukienė. Lektorė pasakojo apie jauno verslo galimybes, pagalbą ir perspektyvas kuriant naują verslą. Taip pat apie valstybės taikomas lengvatas, kai verslą kurti nusprendžia jaunas žmogus.
Pagrindinę konferencijos paskaitą „Juostos. Juostų audimas“ skaitė R.Žiūkienė. Susirinkusiuosius supažindino su tautinių juostų atsiradimo istorija. Pristatė skirtingas juostų rūšis (kaišytines, rinktines, pintines bei vytines juostas), pagal regionus ir audimo būdus. Punios jaunimas demonstravo tautinius drabužius bei skirtingus juostos ryšėjimo būdus. Per paskaitą aiškintasi tautinėse juostuose matomų simbolių reikšmė. Pristatyti audimui naudojami įrankiai ir praktiniai tautinių juostų panaudojimo būdai šiomis dienomis, surengta tautinių juostų paroda.
Po paskaitos visi susirinkusieji pakviesti praktikoje pritaikyti įgytas žinias. R.Žiūkienė ir projekte dalyvavęs Punios jaunimas atvykusius svečius mokė įvairių juostų audimo ir pynimo būdų. Baigiantis edukacijai visi buvo nusipynę po „draugystės“ apyrankę.
Dienos pabaigoje visi džiaugėsi galėję dalyvauti šiame projekte, turėję galimybę iš arčiau susipažinti su Lietuvos kultūriniu paveldu. Punia daugelį metų išlieka lietuviškų tradicijų bei papročių puoselėtoja, vienu žymiausių Alytaus rajono kultūros centrų.
Konferencijos dalyvių paprašiau pasidalyti savo įspūdžiais bei mintimis:
„Mane sužavėjo juostų paroda. Buvau nustebinta pačių juostų bei raštų įvairove. Labiausiai patiko rinktinės juostos, nors jų audimo būdas – sudėtingiausias ir reikalaujantis daugiausia kruopštumo. Sužinojau daug informacijos apie juostų istoriją, jų audimo bei naudojimo papročius. Mano nuomone, iš šių užsiėmimų gavome ne tik praktinės naudos, bet ir suvokimą apie savo šalies kultūrą, papročius. Tai kuria mūsų kartos ryšį su praeitimi.“ (Guoda, 19 m.)
„Ši konferencija man buvo labai svarbi. Juostų audimas tarsi meditacija, o pačios juostos – tai bendrystė tarp žmonių, naujų pažinčių užmezgimas, geri linkėjimai. Pagal senovinius papročius, juostos dovanojamos tik labai artimiems ir brangiems žmonėms. Šis ryšys man labai svarbus. Džiaugiuosi galėdama dalytis savo patirtimi su kitais, ir jį kurti.“ (Tautinių amatų meistrė Renata Žiūkienė)
„Šie užsiėmimai man patiko, buvo labai įdomu. Džiaugiuosi išmokusi pinti ir austi tautines juostas.“ (Emilija, 12 m.)
„Man patiko. Pirmą kartą lankiausi tokiame renginyje. Anksčiau nebuvau apie tai girdėjusi, todėl buvo labai įdomu susipažinti su tautinių juostų istorija bei pačiai pamėginti jas austi.“ (Laura, 13 m.)
„Ši konferencija man labai patiko. Išmokau, kaip pagaminti pintines juostas, o pačios gražiausios man buvo kaišytinės tautinės juostos. Manau, kad ši konferencija jaunimui buvo labai naudinga.“ (Simona, 19 m.)
„Daugų Vlado Mirono gimnazijoje vedu pynimo iš vytelių ir tautodailės būrelius. Jų metu pažindinu mokinius su senaisiais amatais, stengiuosi, kad jie susipažintų su kuo įvairesnėmis medžiagomis. Manau, kad labai svarbu jaunąją kartą supažindinti su mūsų šalies kultūra, papročiais bei tradicijomis, nes visa mūsų krašto istorija yra perduodama iš kartos į kartą, todėl labai svarbu šio ryšio nenutraukti.“ (Rasa Aleksandravičienė, Daugų Vlado Mirono gimnazijos mokytoja)